Cesnak je jednou z najjednoduchších plodín, ktoré môžete pestovať. Na rozdiel od zeleniny pestovanej zo semien alebo rastlín sa cesnak pestuje z jednotlivých strúčikov – tých istých strúčikov, ktoré používate pri varení. Každý klinček vyrastie do plnej hlavy. Ako pripraviť pôdu na sadenie cesnaku? Kedy je najvhodnejší čas na sadenie a zber? Ako sušiť cesnak a je potrebné jeho morenie? Pripravili sme pre vás praktický návod na pestovanie cesnaku.

Výber druhu cesnaku na pestovanie

Ak presádzate cesnak z vlastných zásob, vyberte si najväčšie a najlepšie hlávky z letnej úrody. Pri nákupe hľadajte cesnak predávaný špeciálne na pestovanie. Cesnak z výrobnej sekcie v supermarkete mohol byť totiž ošetrený inhibítorom klíčenia, aby sa zabránilo jeho rastu.

Druh cesnakuVýsadbaZberChuť
Bjetin – PaličiakJeseňZačiatok júlaPríjemná, ostrá, ušľachtilá
Havel – PaličiakJeseňPolovica júlaPríjemná, ostrá, ušľachtilá
Blanin II – PaličiakJeseňKoniec júlaPríjemná, ostrá, ušľachtilá
Havran – PaličiakJeseňOkolo 20. JúlaUšľachtilá, veľmi ostrá
Mirka – PaličiakJeseň / JarKoniec júlaPríjemná, veľmi ostrá, ušľachtilá
Slavin – PaličiakJeseňPolovica júlaPríjemná, ostrá, ušľachtilá
Vekan – PaličiakJeseňDruhý júlový týždeňPríjemná, ostrá, ušľachtilá
Anton – NepaličiakJeseňZačiatok júlaPríjemná, ostrá, ušľachtilá
Lukan – NepaličiakJeseňDo 10. júlaVeľmi príjemná, ostrá, ušľachtilá
Záhorský II – NepaličiakJeseňDo 10. júlaVeľmi príjemná, ostrá, ušľachtilá
Benátčan – NepaličiakJeseň / JarZačiatok augustaVeľmi príjemná, ostrá, ušľachtilá
Japo II – NepaličiakJeseň / JarZačiatok augustaVeľmi príjemná, ostrá, ušľachtilá

Príprava pôdy na pestovanie cesnaku

Musíme vybrať slnečné miesto, ktoré by nemalo byť premočené. Cesnak sa uchytí na skoro všetkých druhoch pôdy. Treba však dbať na to, že ak chceme pestovať cesnak na mieste, kde bola predtým tráva, treba toto miesto preorať. A to najlepšie 4 mesiace pred výsadbou. Ťažko zničiteľné buriny môžeme postriekať totálnym herbicídom.

Kedy sadiť cesnak?

Väčšinu odrôd cesnaku je najlepšie vysádzať koncom jesene alebo začiatkom zimy, pretože strúčiky potrebujú obdobie chladného počasia, aby sa z nich vyvinuli cibuľky.

Uistite sa, že vaša pôda je očistená od buriny a zvyškov letných plodín. Pred výsadbou nakopte domáci kompost alebo kvalitne spracovaný hnoj a dobre prehrabte. Zatlačte klinčeky alebo vytvorte jamky vo vzdialenosti 15 cm od seba, pričom medzi riadkami nechajte priestor zhruba 30 cm.

Vtáky majú zálusk na cibuľky a vytrhnú ich z pôdy, preto na nové rastliny cesnaku položte vtáčie pletivo alebo záhradnícke rúno, kým výhonky nedosiahnu výšku minimálne 5 cm.

Sadenie cesnaku na jeseň

Výsadba jesenného cesnaku je najvhodnejšia koncom októbra a počas novembra. Vyvarujeme sa tým tomu, že v zime by mrazy mohli poškodiť vyrastené lístky, čím by zničili úrodu. Sadíme ho do hĺbky 8 centimetrov, ale pokojne môžeme aj hlbšie.

Odporúčaná vzdialenosť v jednom riadku je takisto, ako aj pri jarnom cesnaku 10 až 15 centimetrov. Podobné je to aj pri vzdialenosti medzi dvomi riadkami – 20 až 30 centimetrov. Môžeme použiť napríklad 5% roztok Sulky (kvapalný koncentrát síry na morenie cesnaku), ktorý je veľmi obľúbený medzi záhradkármi.

Sadenie cesnaku na jar

Pri sadení cesnaku na jar musíme dbať na to, aby pôda bola zrýľovaná, alebo preoraná už na jeseň. Sadíme ho čo najskôr, najlepšie hneď po rozmrznutí pôdy do hĺbky 5 – 6 centimetrov. Ako sme spomínali, dodržte vzdialenosť vzdialenosť v jednom riadku 10 až 15 centimetrov a medzeru medzi dvoma riadkami 20 – 30 centimetrov. 8 až 10 hodín pred výsadbou si rozoberieme cibuľky cesnaku na jednotlivé strúčiky a dáme ich moriť do špeciálneho roztoku.

Cesnak je suchomilná rastlina, preto ani nevyžaduje množstvo vody. Jeho pestovanie je možné skoro v každej pôde a pre dobrý rast je najlepšie, ak ho zasadíte na slnečné stanovisko.

Sadenie cesnaku podľa lunárneho kalendára

Pomocou lunárneho kalendára si môžeme vypočítať, kedy je najvhodnejšie sadiť cesnak. Na zakorenenie  jarného cesnaku musí byť teplota pôdy 5 – 6°C. Pre výsadbu v zime platí pravidlo, aby sme cesnak vysadili najneskôr 2 týždne pred nástupom chladného počasia. Jarná odroda sa vyznačuje menšími zubami a maličkosťami vo vôňach.

Cibuľky cesnaku na jeseň a na jar sa líšia hlavne v štruktúre:

  • jesenný cesnak (paličiak – cesnak s tvrdou stonkou) – ide o najčastejšie pestovaný typ cesnaku v našich podmienkach.  4 až 7 veľkých klinčekov je zoskupených okolo stopky umiestnenej v strede. Majú výraznejšiu chuť. Na druhej strane trochu horšiu skladovateľnosť.
  • jarný cesnak (nepaličiak – cesnak s mäkkou stonkou) – 10 až 16 menších klinčekov je zoskupených, ale stopka chýba. Je určený na pestovanie do teplejšej klímy s miernejšími zimami. Jeho chuť je menej aromatická.

Ako pestovať cesnak v nádobe

Ak nemáte vlastnú záhradu alebo váš pozemok v minulosti postihla biela hniloba cibule, pestovanie cesnaku v črepníku môže byť pre vás ideálnym riešením. Použiť môžete aj akúkoľvek nádobu alebo starý hrniec, ktorý je aspoň 15 cm široký a hlboký. Odporúčame ho naplniť viacúčelovým kompostom.

Zasejte tri klinčeky do 15 cm širokého črepníka, šesť ak má šírku okolo 30 cm. Najlepší čas na hnojenie začína od apríla, kedy je zaznamenaný silný jarný rast. Podporiť to môžete pomocou krmiva s vysokým obsahom dusíka, ako sú napríklad sušené pelety kuracieho hnoja. Poprípade naplňte nádobu až po vrch väčším množstvom kompostu. S hnojením by ste mali prestať v polovici mája.

Morenie cesnaku

Morenie je používané ako prevencia. Jeho cieľom je zničiť všetky choroby, ktoré sa usídlili na povrchu semien. Každému vyhovuje nejaká iná technika morenia. Zatiaľ čo niekomu vyhovuje morenie bez chémie, iní zas preferujú chemické prípravky. Nezabúdajte však na to, že už namorený cesnak do kuchyne nepatrí.

  • Morenie cesnaku vodou – pripravíme cesnaku vodný kúpeľ, ktorý má maximálne 50°C. Následne doň na 25 minút vložíme strúčiky cesnaku. Je to účinný proces proti plesniam, vírusom či baktériám, čiže sa nemusíte báť toho, že by rastliny odumreli.
  • Morenie cesnaku hypermangánom – do pripraveného roztoku (do pol litra vody dáme 2 zrnká hypermangánu) musíme cesnak úplne ponoriť a nechať ho tam pôsobiť po dobu 24 hodín. Po uplynutí 24 hodín sa strúčiky ihneď vysádzajú.
  • Morenie cesnaku prasličkou – Praslička je prírodné moridlo cesnaku. Odporúčané množstvo je v jednom litri vody zaliať 100 gramov sušenej prasličky, ktorý necháme odstáť do nasledujúceho dňa. Následne privedieme tento roztok do varu a necháme 30 minút bublať. Akonáhle klesne teplota na 50°C vložíme doň strúčiky cesnaku, ktoré tam necháme po dobu 25 minút.
  • Ďalšie spôsoby morenia cesnaku – využíva sa morenie cesnaku klinčekmi či lignohumátom. Obľubenou voľbou je aj tzv. „suché morenie“, ktoré je vykonávané použitím špeciálneho prípravku, v ktorom strúčiky cesnaku obalíme.

Pri/po akých rastlinách môžeme sadiť cesnak?

Cesnak sa môže sadiť aj s niektorými rastlinami, ale aj po nich. Existujú však aj rastliny, po ktorých sa sadiť nemôže.

Sadenie cesnaku medzi jahody

Tým, že posadíme cesnak medzi jahody, im len pomôžeme. Cesnak je pre ne ochrancom pred sivou plesňou, ktorá je pre jahody nebezpečná. Taktiež im pomáha pred škodcami, ako sú napríklad slimáky. Pri spoločnom výseve sa zvyšuje úroda oboch druhov rastlín a znižuje sa množstvo škodcov. Niekedy sa na nich však môže vyskytnúť háďatko zhubné.

Sadenie cesnaku po cibuli

Je nevhodné sadiť cesnak na mieste, kde bola predtým cibuľa, pór alebo paradajky. Hrozí riziko, že pôda je po predchádzajúcich plodinách vyčerpaná a úroda sa na týchto miestach bude neustále znižovať. Taktiež môže dôjsť k zamoreniu pôdy škodcami. Presne pre tieto problémy by sme mali túto plodinu vysádzať na rovnaké miesto až o 5 rokov.

Sadenie cesnaku po zemiakoch

Sadenie cesnaku na miestach, kde ste predtým pestovali zemiaky, môže hroziť fuzáriová hniloba.  Dá sa však eliminovať neskoršou výsadbou. Avšak vtedy musí teplota trvalo klesnúť pod 9 stupňov. Vtedy táto hniloba už nehrozí. Účinné je použiť dusíkaté vápno, ktoré je však finančne nákladné. Musí sa zapracovať do vlhkej a teplej pôdy. Mnoho článkov sa však v tomto nezhoduje, niektoré odporúčajú sadenie po zemiakoch, niektoré sú proti. Záleží to aj od typu pôdy.

Sadenie cesnaku z pacibuliek

Pacibuľky sú maličké útvary v kvete paličiaka. V jednom kvete cesnaku ich môže byť od 10 až po 600, záleží od typu. Používajú sa na sadenie kvôli ozdraveniu sadby. Môžeme ich vysadiť aj na jar, aj na jeseň do hĺbky 3 centimetre. Mali by byť však redšie.

Hnojenie cesnaku

Priamo pod cesnak môžeme použiť sušený granulovaný hnoj (musí byť v množstve 20-krát menšom ako čerstvý hnoj) alebo kompost. Nie je to však nutné. Cesnak nemá veľmi v obľube čerstvý hnoj. Vhodnejšou voľbou je odležaný hnoj, ktorý je rovnomerne zmiešaný s ornicou.

Pre cesnak je však najlepšie zelené hnojenie. Musíme ho do pôdy zapracovať včas, aby sa do výsadby dostatočne rozložilo. Najvhodnejšie by bolo, keby sa zapracuje do konca septembra, pretože obohacuje pôdu o organickú hmotu.

Zalievanie cesnaku

Nie je potrebné cesnak zalievať, ak je dostatočne mokro. Avšak cez letné mesiace si to priam vyžaduje. Cesnak znesie aj množstvo vody, ako nám už ukázali daždivé roky. Ale aj prílišná vlhkosť pôdy nie je želaná, pretože dochádza k plesniveniu alebo hnitiu. Najlepšia metóda na zavlažovanie cesnaku je kvapková závlaha.

Sadenie slonieho cesnaku

Vysádza sa v októbri, ale závisí to od oblastí. V oblastiach, kde je chladnejšie sa vysádza už začiatkom mesiaca, no v južných oblastiach sa vysádza v polovici alebo až koncom mesiaca. Pri sadení rozdelíme cibuľku cesnaku na jednotlivé strúčiky a sadiť do hĺbky 8 až 10 centimetrov.

Nemusíme ho ani prikrývať zemou, keďže sloní cesnak je mrazuvzdorný a vydrží teploty až -23°C.

Odporúčaná vzdialenosť v riadku je 20 až 30 centimetrov. Veľkosť strúčikov môžeme podporiť tým, že odstrihneme jeho kvetovú stonku po dosiahnutí 10 – 15 centimetrov.

Zber a sušenie cesnaku

Čas, kedy cesnak treba zberať sa nedá presne určiť, pretože každá odroda ho má iný. Treba dať pozor, aby cesnak neprezrel.

Kedy vyberať cesnak

Ku všeobecným znakom, kedy vyberať cesnak, patrí napríklad žltnutie listov či políhanie cesnakovej vňate. Obalové suknice už nie sú dužinaté, ale kožovité. Zrelú cibuľku cesnaku stačí vytiahnuť zo záhonu za vňať a nechať na hriadke, ale len pokiaľ neprší.

  • Nepaličiaky vyberáme na základe zožltnutia listov a políhania vňate.
  • Paličiaky vyberáme vtedy, keď zbadáme vzpriamovanie kvetných stoniek, ktoré boli predtým stočené do špirály.

Pri neskorom zbere sa hlavičky cesnaku zaťahujú naspäť do zeme a je ich omnoho ťažšie vybrať.

Ako zbierať cesnak

Na vyberanie cesnaku z pôdy si vyberte slnečné dni. Cesnak opatrne podryjeme vidlami alebo rýľom a vyberieme z pôdy. Nechajte ho na hriadke aspoň 2 až 3 dni presušiť.

Čistenie a skladovanie cesnaku

Cesnak sa najlepšie čistí, keď je už úplne suchý až vysušený. Pôdu z cesnaku odstraňujeme ručne, nakoľko by sa mohli pri vzájomnom obúchaní poškodiť strúčiky. Takto poškodený cesnak potom skôr napádajú choroby, čo má aj veľký vplyv na skladovanie.

Skladovanie cesnaku závisí hlavne na odrode, ale aj na priebehu predošlej vegetácie či sušení po zbere. Cesnak musíme najskôr poriadne pretriediť. Škodí mu priame slnečné žiarenie a veľmi vysoká teplota.

Ideálna teplota skladovanie je 0°C až 2°C, najlepšie na tmavom mieste s dostatočným prúdením vzduchu. V každom prípade by sa mal skladovať vo vzdušných priestoroch, pokojne aj v prievane. Za takýchto najvhodnejších podmienok cesnak dokonale preschne zhruba za 4 až 6 týždňov. Až potom je vhodný na bezproblémové skladovanie.

Problémom pre cesnak je taktiež aj vlhké prostredie. Skladovať cesnak môžeme aj v debničkách, ale musíme dbať na to, aby na sebe neboli poukladané v hrubej vrstve, pretože cesnak v strede by ťažšie preschol. V niektorých prípadoch by mohol podľahnúť aj plesni či hnilobe.

A je to – pestovanie cesnaku už nemôže byť jednoduchšie. Ak máte odrodu, ktorú si obzvlášť ceníte, či už pre charakter, chuť alebo skladovacie schopnosti, povedzte nám o tom v sekcii komentárov nižšie. Alebo možno máte užitočný tip na pestovanie cesnaku, o ktorý by ste sa chceli podeliť?

Sadenie cesnaku. Kedy a ako sadiť cesnak? Výsadba, pestovanie, hnojenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *